منزل مبله شیراز   اجاره سوئیت در شیراز   
چرا رنگ تاكسي ها «زرد» است؟  khabarblog khabarblog .

khabarblog

چرا رنگ تاكسي ها «زرد» است؟

در بسياري از كشورهاي جهان تاكسيهاي زرد رنگ در شهرها تردد ميكنند و برخي از اين شهرها در انتخاب رنگ زرد براي تاكسيهايشان تاريخچه مشتركي را دارند.

به گزارش ايسنا، شايد براي بسياري از ما هر از گاهي اين سوال به ذهن خطور كند كه چرا رنگ زرد براي تاكسيها در بسياري از كشورها معمول شده و در واقع فلسفه انتخاب رنگ زرد براي تاكسيها چيست؟

در سال 1908 ميلادي «آلبرت راك ول»، مدير و موسس شركت حملونقل «New Departure» در شهر «بريستول» در ايالت «كنكتيكت» آمريكا به منظور ارزيابي سيستم تاكسيراني اروپا عازم اين قاره شد با اين اميد كه شايد بتواند سيستم مشابهي را در شهر واشنگتن دي سي نيز راهاندازي كند.

در آن زمان در شهرهاي «ويكاف»، «چرچ» و «پارتريج» نيز تعدادي از تاكسيهاي زرد و نارنجي رنگ «راك ول» كه در سال 1909 ميلادي در خيابانهاي منطقه «منهتن» تردد ميكردند، استفاده ميشدند.

در ماه مارس 1910 ميلادي، شركت تاكسيراني كانكتيكت و در واقع روساي شركت حملونقل New Departure، مسئوليت مديريت و كنترل تاكسيهاي شهرهاي ويكاف، چرچ و پارتريج را برعهده گرفتند.

اما بالاخره در تاريخ چهارم آوريل 1912 ميلادي كمپاني تاكسيراني «Yellow Taxicab» با تاكسيهاي زرد رنگ خود وارد ميدان شد.

نرخ كرايههاي تاكسي اين شركت در آن سالها براي هر 1.6 كيلومتر، 50 سنت بود. بعلاوه در ميان مديران و سرمايهگذاران اين شركت، آلبرت راك ول و شركت تاكسيراني كانكتيكت نيز حضور داشتند.

شركت Yellow Taxicab اندكي پس از تاسيس، با شركت Cab and Taxi ادغام شد و به پشتوانه قدرت شركت Connecticut Cab، اين تجارت نوپا توانست بخش اعظمي از بازار نيويورك را به خود اختصاص دهد. اما حيات مستقل اين شركت بسيار كوتاه بود و در نهايت جنگ كرايهها و محدوديتها منجر به ادغام اين شركت با شركت حمل و نقل Mason-Seaman در سوم مارس 1914 ميلادي شد.

از سوي ديگر در سال 1914 ميلادي شركت Yellow Cab شيكاگو از سوي «جان هرتز» تاسيس شد. تاكسيهاي اين شركت با طراحي ويژه و موتور چهار سيلندر با هدف كاربري تاكسي از سوي شركت Racing Body تجهيز شدند.

بنابر اعلام مسئولان شركت Yellow Cab، فلسفه رنگ و نام «زرد» كه از سوي «جان هرتز» براي اين شركت انتخاب شده به دنبال يك مطالعه از سوي دانشگاه شيكاگو صورت گرفته است. اين تحقيق نشان ميدهد رنگ زرد، آسانترين رنگ براي تشخيص و ديدن است.

به نقل از سايت اينترنتي كالرلاورز، با وجود تاكسيهاي زرد رنگ در نيويورك و تاكسيهاي مشكي رنگ در لندن و نيز تاكسيهاي صورتي رنگ در مكزيكوسيتي به نظر ميرسد كه اكنون در شهرهاي مختلف رنگهاي متفاوتي براي تاكسيها تعيين ميشود.

البته در حالي كه رنگ بسياري از تاكسيها طوري انتخاب ميشوند كه براي مسافران براحتي قابل تشخيص باشند اما برخي تاكسيها نيز با توجه به شركتهاي مختلف گرداننده آنها رنگهاي متفاوتي دارند مثلا در شيكاگو براي تاكسيها يك رنگ مشخص و واحد وجود ندارد و رنگ آنها بر اساس شركتهاي گردانندهشان انتخاب شده است.

از سوي ديگر در برخي موارد رنگ تاكسيها مانند شهر بوستون تحت حمايت قانون است. در مكزيكوسيتي نيز تاكسيهايي با رنگ زرد، سبز و سفيد با يك نوار قرمز رنگ در اطراف آنها وجود دارد. همچنين در اين شهر تاكسيهاي صورتي رنگي وجود دارد كه منحصرا متعلق به زنان هستند.

نكته جالبتر اينكه در شهر شانگهاي چين، تنها شركتهايي حق انتخاب رنگ تاكسيهاي خود را دارند كه بيش از هزار دستگاه تاكسي داشته باشند كه در اين صورت ميتوانند رنگ تاكسيهاي خود را از بين هشت رنگ تعيين شده، انتخاب كنند.


برچسب: ،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۹ مهر ۱۳۹۷ساعت: ۱۰:۳۸:۴۹ توسط:khabarblog موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
آواتار :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :