منزل مبله شیراز   اجاره سوئیت در شیراز   
 khabarblog khabarblog .

khabarblog

چاقي شما چه مدلي است؟ پرتقالي يا موزي؟

مجله تندرستي: بحث داغ چاقي، ابعاد مختلفي دارد كه خوشبختانه اين روزها بعد سلامت آن به اندازه وجه زيبايي اش مورد توجه قرار گرفته است. سبك زندگي ماشيني امروز، كم تحركي و عوامل محيطي مثل استفاده نادرست از غذاها همه باعث انباشته شدن بيش از حد چربي در زير پوست مي شود. رفته رفته تجمع چربي هاي متمركز زير پوست فرم و شكل بدن را تحت الشعاع قرار مي دهد و زنگ هشدار چاقي را به صدا درمي آورد. دانش و اطلاعات كافي درباره بدنمان. اين امكان را به ما مي دهد كه با بدنمان درست رفتار كنيم و انتظار درست و بجايي از، آن داشته باشيم. راستي مي دانيد چاقي چند نوع دارد؟

چاقي مدل سيبي

آدم هايي با اندام سيبي شكل، بدني با ظاهري قوي دارند؛ اسكلتي با شانه هاي پهن، قفسه سينه پهن و اندام عضلاتي. گردن، قفسه سينه و باسن آنها نسبتا تنومند و لگن شان كوچك است؛ فرم ظاهري بدن سيبي شكل ها خالي از منحني هاي معمول بدن است و گودي كمر چنداني در آنها ديده نمي شود و باسني تخت دارند. همانطور كه از ظاهرشان مي توان حدس زد خانم هاي اين دسته بندي، بدني مردانه و قدرتمند دارند.

آنها در ورزش هايي مثل شنا، بدنسازي، دووميداني كه قدرت بدني بالايي مي طلبد موفق ترند. آنها شايد در نگاه اول شبيه برادران و پدرانشان به نظر بيايند اما از نظر سلامت بدني مي درخشند. استخوان دست و پاي آنها بزرگ است و از توده عضلاتي بيشتري نسبت به زنان برخوردارند تا بافت چربي، مگر اينكه به اضافه وزن برسند.


اگر با اضافه وزن مواجه شوند، اين اضافه وزن در بالاتنه آنها خانه مي كند. زنان صاحب بدن سيبي شكل ممكن است با مشكلات پوستي از قبيل رويش موي زائد مردانه در صورت وبدن، آكنه و ريزش مو با الگوي مردانه مواجه شوند كه اينها همه به دليل سطح بالاي ترشح هورمون مردانه در آنهاست. اين افراد بايد در مصرف چربي هاي اشباع و نمك در غذاي خود دقت بيشتري داشته باشند.

نكته: خوراك هايي كه اين افراد بايد از آن پرهيز كنند فرآورده هاي لبني پرچرب، پنير، كره، خامه، بستني، شكلات، غذاهاي سرخ شده و گوشت چرب است.

راه حل

مهمترين چالش بدن هاي آنها درگيري با هوس و اشتهاي به خوردن و خواب بي قرار است. سوخت و ساز بدن آنها به مرور زمان دچار اشكال شده است و به طور كلي عملكرد هورمون هايشان متعادل نيست. بهترين راه براي بالا بردن سطح انرژي اطتمينان از اين است كه بدن نيازهاي غذايي اش را دريافت مي كند و ولع گرسنگي ندارد.

افراد با بدن سيبي شكل تمايل چنداني به پرخوري و زياده روي در خوردن غذا ندارند اما به دليل عدم تعادل در فعاليت هاي غدد تخمدان، كبد و تيروئيد دچار اضافه وزن مي شوندو در وزن كم كردن هم به مشكل برمي خورند. خواب ناكافي همراه با افكار مزاحم ثابت يا استرس،فرد را در شرايط بدي قرار مي دهد؛ نه تنهاس طح انرژي بدن با شيب تندي پايين مي آيد، بلكه چربي هاي سمي به صورت بافت اسفنجي زير پوست ذخيره مي شود. راه حل پيشنهادي، سم زدايي و بازگرداندن سلامت به غدد فوق كليوي و ايجاد شرايط سلامت پايدار است.

راه حل اين مسئله مصرف آب زياد، تحرك ملايم؛ مثل نيم ساعت پياده روي در روز، مصرف غذاهاي سالم و كم چرب است. آرامش و دوري از فضاي استرس و اضطراب به اين افراد توصيه مي شود.

چاقي مدل گلابي

بدن هاي گلابي شكل، بدن هايي هستند كه عمده توده چاقي و اضافه وزن در نيمه پاييني بدن تجمع پيدا كرده اند. بيشتر وزن در ناحيه ران ها و باسن ديده مي شود. همانطور كه از نام اين دسته بندي پيداست، اختلاف اندازه بين بالا و پايين تنه بسيار زياد و قابل رؤيت است.

استخوان هاي دست و پا حالتي كاملا زنانه دارند؛ مچ دست و مچ پا باريك و لاغر است و حتي اگر چاقي و اضافه وزني رخ دهد ساعد و ساق همچنان باريكتر از عموم اندام است. چربي نيز در ناحيه ران، باسن، سينه و شكم شروع به انباشته شدن مي كند.


با ميوه ها جشن بگيريد. استفاده زياد از ميوه هايي با فيبر بالا و سبزيجات همراه با مصرف پروتئين در كنار آنها، احساس سيري ايجاد مي كند و كمك مي كند ولع و اشتهاي بي اندازه به خوردن تا حد زيادي كنترل شود. يادتان باشد كه پروتئين در هر وعده غذايي بايد جايي داشته باشد تا تعادل هورمون انسولين و گليكوژن را بهبود ببخشد و سطح قند خون را در حد طبيعي متعادل نگه دارد.

نكته: افراد با چاقي گلابي شكل تمايل زيادي به خوردن مواد حاوي تركيبات قند و چربي دارند. تركيب قند و چربي در يك ماده غذايي حساسيت بدن را براي ترشح استروژن بالا مي برد و چاقي را به دنبال مي آورد. در ضمن احتمال به وجود آمدن سلوليت در ران ها، باسن و كنار پاها را افزايش مي دهد.

راه حل

اين بدن ها از ورزش سود مي برند و در كنار آن بايد سمومي را كه باعث كند شدن سوخت و ساز چربي طبيعي در بدن مي شوند از بين برد. اگر فرم بدنتان برايتان آزاردهنده است، ورزش از نان شب برايتان واجب تر است و هيچ چيز جاي آن را نمي گيرد. علاوه بر تغيير سبك زندگي آرامتان به زندگي پرتحرك، حداقل سه روز در هفته به طور ويژه ورزش كنيد. پياده روي هاي طولاني، كوهنوردي، استفاده از دوچرخه هاي ثابت و متحرك و تردميل برايتان خيلي مفيد است چون بيش از هر قسمتي روي پايين تنها شما تمركز مي كند.

چاقي مدل پرتقالي

بدن هاي پرتقالي يا لنفاوي، با دست و پاهايي پف كرده از بقيه متمايز مي شوند. مچ دست ها و پاها پف آلود و ضخيم، شانه ها سينه و قفسه سينه كوچك يا متوسط هستند.

شكم نسبت به تنها كمي جلوتر قرار دارد. استخوان هاي اسكلت و ماهيچه ها به اندازه عادي هستند و از ظاهر آنها قابل تشخيص نيست كه توسط توده اي از چربي و مايعات زيرپوستي پوشيده شده اند به دليل ميزان سوخت و ساز بسيار پايين و همچنين وجود يك سيستم ناكارآمد لنفاوي، افزايش وزن بسيار سريع رخ مي دهد. ويژگي حبس مايعات باعث مي شود زنان پرتقالي شكل چاق تر از آنچه هستند به نظر بيايند.


نكته: در اين نوع بدن، سلوليت با ذخيره چربي متورم همراه با مايعات لنفاوي شايع است كه بايد از خوردن لبنيات و گندم اجتناب شود.

راه حل

اول بايد سموم را از بدنتان حذف كنيد تا به سلامت برسيد، سپس مي توانيد در برنامه اي طولاني به كاهش وزن برسيد. نوشيدن هشت ليوان آب در روز معجزه مي كند. دريافت اين حجم از آب باعث مي شود سوخت و ساز در بدن به درستي انجام شده و دفع سموم به راحتي امكانپذير شود. ورزش هاي پرتحرك اما نه خيلي فشرده، مثل زومبا به سوزاندن چربي هاي ذخيره شده بسيار كمك مي كند.

چاقي مدل موزي

بدن هاي تيروئيدي يا موزي شكل اندامي باريك و بلند و دست ها و پاهايي بلند و كشيده دارند. اين افراد صورتي لاغر و استخواني دارند. قفسه سينه اين افراد كوچك است. استخوابندي ريز يا متوسطي دارند و عضلاتشان را لايه نازكي از چربي زيرپوستي پوشانده كه به محض پيدا كردن اضافه وزن، اولين ناحيه اي كه مورد حمله چربي ها واقع مي شود ران ها و اطراف باسن است ولي بالاتنه لاغر مي ماند.

نكته: به دليل سرعت سوخت و ساز بالايي كه دارند، اين افراد مجازند هر چيزي را به هر مقداري بخورند و نگران افزايش يا كاهش وزن نباشند اما اگر اضافه وزن رخ دهد، تجمع چربي روي باسن و پشت ران است. احتمال سلوليت خيلي كم است.


راه حل

راه حل؟ شوخي مي كنيد! شما كلا حالش را ببريد. هر چه مي خواهيد بخوريد، هر چه مي خواهيد استراحت كنيد اما سبك زندگي سالمي انتخاب كنيد كه دچار اضافه وزن نشويد. به خاطر داشته باشيد ورزش كردن فقط به خاطر كم كردن اضافه وزن نيست؛ براي سلامتي همه حتي آدم هاي لاغر هم واجب است.

كي چاق تره؟

- پژوهش هاي زيادي نشان مي دهند كه توزيع چربي در بدن در همه افراد و جنسيت ها يكسان نيست. براي مثال توزيع چربي بين گروه هاي قومي كاملا متفاوت است.

- چربي بدن آقايان حداقل يك درصد كمتر از چربي بدن خانم هاست. البته خيلي هم خوشحال نشويد چون بدين معني نيست كه مردان لاغرترند.

- خانم هاي آسيايي بيشتر مستعد ابتلا به چاقي هاي احشايي و مركزي بدن نسبت به خانم هاي اروپايي، به خصوص اروپاي شرقي هستند.

- خانم هاي مديترانه اي بيشتر از ديگران در معرض ابتلا به افزايش چربي در ران خارجي قرار دارند.

بايدها و نبايدهاي ساده كاهش وزن

- در مصرف نمك سختگير باشيد: سديم باعث سخت شدن دفع آب مي شود. مصرف نمك را تا حد ممكن كم كنيد.

- آبرساني به بدن را فراموش نكنيد؛ حداقل هشت ليوان آب در روز مصرف كنيد.

- ميوه ها را به سبزيجات ترجيح بدهيد: سبزيجات نمك هاي معدني بالايي دارند. ميوه ها حاوي مقدار زيادي آب. ويتامين و فيبر نيز هستند.

خيلي شيرين زندگي نكنيد

- مصرف قند را محدود كنيد. هيچ چيز مثل قند باعث چاقي نمي شود. كابينت خوراكي هايتان را از شكر، شيريني، كيك، ماست و ديگر فرآورده هاي شيري شيرين و بستني خالي كنيد. كربوهيدرات ها را براي تامين انرژي جايگزين انتخاب كنيد.

- دارچين مسدود كننده طبيعي قند است. با اضافه كردن دارچين و بسته هاي قليايي، سطح تعادل PH و قند خون را تنظيم كنيد. اين كار باعث مي شود ولع بيش از اندازه دريافت قند شما گرفته شود.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۱ مهر ۱۳۹۷ساعت: ۰۸:۵۸:۱۶ توسط:khabarblog موضوع:

آيا مي توان در محيط كاملا بسته زنده ماند؟


مجله دانستنيها: اگرچه اواخر دهه 70 ميلادي دانشمندان تلاش كرده اند چنين كاري انجام دهند اما هنوز موفق نشده اند. ساخت محيطي كه به هيچ نيرويي غير از خورشيد نياز نداشته باشد و به شكل سامانه اي بسته كار كند (كه دورريز و زباله هاي خود را نيز تجزيه و بازيافت مي كند)، كار بسيار دشواري است.

يكي از نخستين تلاش ها براي ساخت CELSS ها (سامانه هاي بوم شناختي كنترل شده حمايت از حيات) ايستگاه Bios-3 بود كه در سال 1972 و توسط دانشمندان روسي در سيبري تكميل شد. اين سكونتگاه بسته 1033 متر مربعي براي اقامت سه نفر طراحي شده بود. اكسيژن توسط استخرهاي بزرگ جلبك بازيافت مي شد و زماني كه همه چيز مطابق برنامه بود، سامانه قادر به توليد حدود 85 درصد از هوا و آب مورد نياز ساكنان خود بود. طولاني ترين ماموريت انجام شده در اين ايستگاه نيز 180 روز طول كشيد.

ناسا نيز آزمايش BioHome خود را در سال 1989 و در ايستگاهي با اندازه دو برابر يك تريلر باري آغاز كرد. دانشمندان در اين ايستگاه به مطالعه تصفيه فاضلاب و اثرات كيفيت هواي داخلي بر محيط مصنوعي پرداختند و دريافتند كه استفاده از گياهان باعث بهبود چشمگير كيفيت هوا و سلامتي ساكنان ايستگاه مي شود.

برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۱ مهر ۱۳۹۷ساعت: ۰۸:۵۳:۲۰ توسط:khabarblog موضوع:

اولين شغل ابر ثروتمندان جهان چيست؟
مسلما براي هيچكس ، اولين شغل وي ،شغل رويايي او نيست. ابر ثروتمندان و افراد مطرح همانند بسياري از مردم عادي و قبل از دستيابي به ثروت كلان، كار خود را با مشاغل پائين و پست آغاز كرده اند.

در اين گزارش با اولين شغل برخي افراد مشهور و ثروتمند آشنا شويد.

* وارن بافت : اين سرمايه گذار مطرح زماني كه پسربچه اي بود شيشه هاي كوكاكولا را مي خريد و مي فروخت. در سن ۱۳ سالگي وي روزنامه حمل مي كرد. بعدها وي دكه اي را اجاره و در آن توپ هاي مستعمل گلف را مي فروخت . وي امروزه با سرمايه اي بالغ بر ۲. ۵۲ ميليارد دلار چهارمين ثروتمند جهان است.

* مايكل دل : وي كه موسس سومين شركت توليد كننده كامپيوترهاي شخصي در جهان است در حدود ۱۵ ميليارد دلار سرمايه دارد. اما او اولين درآمدش را در سن ۱۲ سالگي و با شستن ظرفها د ر يك رستوران چيني دريافت كرد. بعد از مدتي او به عنوان گارسون فعاليت كرد و سپس به عنوان مسئول خدمتكاران منصوب شد. او بعدها اين رستوران را ترك و راهي فعاليت در يك رستوران مكزيكي شد.

* جاني دپ : وي پس از جدايي والدينش در سن ۱۵ سالگي مدرسه را ترك كرد تا موزيسين شود. پس از مدتي وي مشاغلي چون بازاريابي تلفني را نيز بر عهده گرفت تا اينكه نيكلاس كيج وي را به سينما آورد. امروزه درآمد وي بالغ بر ۵۰ ميليون دلار و سرمايه اش در حدود ۳۵۰ ميليون دلار برآورد شده است.

* جف بيزاس : موسس شركت آمازون در زمان دانشجويي و در تعطيلات تابستاني درآمدي چند دلاري داشت . وي در رستوران مك دونالد مسئول تهيه كباب بود.

* بون پيكنز : اين غول نفتي آمريكا در كودكي بابت فروش هر عدد روزنامه يك پني دريافت مي كرد و عليرغم دستمزد اندك ظرف پنج سال ۲۰۰ دلار پس انداز كرد.

* اوپرا وينفري : وي كه مشهورترين مجري تلويزيوني جهان است در زمانيكه با بورس در دانشگاه تحصيل مي كرد در سالن آرايشگاه پدرش فعاليت داشت.

* مايكل بلومبرگ : وي سالها قبل از اينكه به عنوان شهردار نيويورك و يك تاجر موفق مشهور شود به عنوان پاركبان در دانشگاهي كه فعاليت مي كرد مشغول بود.

برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۱ مهر ۱۳۹۷ساعت: ۰۸:۴۹:۴۷ توسط:khabarblog موضوع:

آمار پيردختران عرب در سال 2013!

يك مركز رسانه اي در هلند طي گزارشي، آمار پيردختران 2013 در جهان عرب را منتشر كرد.

جام نيوز به نقل از العربيه نوشت: طبق اين گزارش بالاترين درصد اين دختران در لبنان ثبت شده است، در حالي كه فلسطين كمترين درصد پيردختران را در جهان عرب دارد.

پديده ترشيدگي دختران در جهان عرب بيش از هر چيز ديگري زنان را آزرده ميسازد اما به علت عدم وجود آمار دقيق از دختراني كه شانس ازدواج نداشته اند و سن آنان بالا رفته، انتشار اين آمار از يك موسسه هلندي بحث و جدل هاي گسترده اي را در موسسه هاي دولتي كشورهاي عربي به راه انداخته است.

طبق اين گزارش در لبنان كه بالاترين رقم دختران ترشيده را دارد، يافتن شوهري مناسب براي دختران بسيار سخت به نظر ميرسد و تنها 15 درصد از دختران لبناني موفق به ازدواج ميشوند و 85 درصد در يافتن شوهر موفق نيستند.

در سوريه نيز به دلايل جنگ و شرايط نامساعد كشور 70 درصد از دختران اين كشور ترشيده هستند.

فلسطين با آمار هفت درصد تقريبا تنها كشوري است كه در ميان كشورهاي عربي وضعيت نسبتا خوبي در اين زمينه دارد.

آمار موسسه هلندي درباره پديده ترشيدگي دختران در كشورهاي عربي اينگونه گزارش شده كه در تونس 62 درصد، الجزاير 51 درصد، مصر 40 درصد، امارات متحده عربي 75 درصد و عربستان سعودي 45 دختران، شانسي براي ازدواج ندارند.

برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۹ مهر ۱۳۹۷ساعت: ۱۱:۳۶:۰۰ توسط:khabarblog موضوع:

هر اتاق را چه رنگي كنيم؟

هر اتاق را چه رنگي كنيم؟

در انتخاب رنگ ها بايد به اين اصل توجه كرد كه هيچ رنگي بد يا خوب نيست. زماني رنگ خوب است كه با نور و ديگر رنگ هاي مجموعه همنشيني و تناسب لازم را داشته باشد.رنگ ها تأثير شگفت انگيزي در تغيير فضاي حاكم بر هر مكاني داشته و ارتباطي تنگاتنگ با سلامت رواني و احساس آرامش ما دارند. شناخت رنگ در كنار عوامل ديگري از جمله نور مناسب به ما كمك مي كند با هزينه هايي كمتر چيدمان بهتري داشته باشيم.

به طور كلي براي تصميم گيري به منظور انتخاب رنگ يا هر تغيير ديگري در چيدمان با دو سليقه روبهرو هستيم : يكي سليقه تك تك افراد خانواده و ديگري سليقه عمومي خانواده. بر همين اساس بايد در فضاي اختصاصي هر يك از افراد خانواده حتما به نظر خود آن ها احترام بگذاريم؛ براي مثال اگر فرزندمان اتاق مخصوص به خود دارد و دوست دارد كه از رنگ خاصي براي اتاقش استفاده شود، با عنايت به راهنمايي هايي كه در آينده خواهيم كرد، به نظر او توجه كنيم. سليقه عمومي نيز بايد در فضاهاي عمومي خانه مثل اتاق نشيمن، آشپزخانه و... در نظر گرفته شود.رنگ بد يا رنگ خوب
در انتخاب رنگ ها بايد به اين اصل توجه كرد كه هيچ رنگي بد يا خوب نيست. زماني رنگ خوب است كه با نور و ديگر رنگ هاي مجموعه همنشيني و تناسب لازم را داشته باشد. به ندرت اتفاق ميافتد كه حتي اگر متخصص هم باشيم 3 رنگ اصلي يعني زرد، آبي و قرمز را بتوانيم با هم به كار ببريم. استفاده از اين 3 رنگ مانند رنگ غروب آفتاب است كه هر 3 رنگ را در بردارد. انتخاب 2 رنگ با زمينه هاي تاريك تر و روشن تر كنار هم ممكن است فضا را زيباتر نشان دهد و نيازي نيست همه رنگ ها را با هم به كار ببريم؛ مثلا كسي رنگ نارنجي را دوست دارد. اين رنگ تركيبي از زرد و قرمز است كه هر دو رنگ گرم است و بنابراين تركيب آن ها نيز يك رنگ گرم را تشكيل مي دهد؛ بر اين اساس اگر به قرمز بيشتر نزديك شود، بهتر است در فضاهايي استفاده شود كه به انرژي بيشتري نياز دارد مثل اتاق نشيمن و آشپزخانه يا محل استراحت و خواب. استفاده از رنگ سفيد، نارنجي را روشن تر مي سازد و خاكستري و سياه آن را تيره تر خواهد كرد. وي با تكيه بر اين موضوع كه با شناخت تركيب رنگها مي توان گرما يا سرماي هر رنگي را با كمك رنگ هاي سازنده آن كم يا زياد كرد، توضيح داد كه اگر رنگي مثل بنفش را كه رنگ متعادل و تركيبي از قرمز (رنگ گرم) و آبي(رنگ سرد) است، در نظر بگيريم، مي توانيم با تقويت رنگ آبي آن را سردتر كنيم و با افزايش رنگ قرمز، بنفش گرم تري به دست آوريم. بنفش، رنگ بسيار خوبي است كه مي تواند در اتاق نشيمن استفاده شود، اگر بخواهند از آن به عنوان رنگ ديوار استفاده كنند بايد آن را سردتر كنند تا روشن تر شود.


رنگ هاي همنشين
گاهي افراد به خاطر علاقه به يك رنگ خاص دوست دارند تمام وسايل را از همان رنگ انتخاب كنند، در صورتي كه بايد حدود 10 تا 20 درصد تضاد بين رنگ ها را رعايت كنيم؛ براي مثال در مقابل رنگ بنفش، استفاده از كمي رنگ زرد كه در چرخه رنگ ها مقابل آن قرار دارد، فضا را خيلي زنده تر خواهد ساخت؛ مثلاً مي توان از آن در پرده، كوسن يا موارد ديگري بهره برد. نبايد با تركيب رنگ هاي مختلف با زيربناهاي متفاوت، زيبايي محيط را از بين ببريم. با انتخاب يك رنگ مبنا مي توانيم با آن بازي كنيم و در كنار آن به صورت هنرمندانه و درست از رنگ هاي ديگر استفاده كنيم.

رنگ در كنار نور، خودش را خوب نشان مي دهد و با توجه به ميزان نوري كه در فضاها داريم، مي توانيم رنگ مناسب انتخاب كنيم؛ از اين رو در اتاق هايي كه نور آفتاب نداريم، استفاده از رنگ گرم مناسب است تا سرماي اتاق را بگيرد ولي در اتاق هاي رو به آفتاب به خاطر گرمايي كه در آن وجود دارد، استفاده از رنگ هاي كمي سرد مناسب تر است. اين موارد درباره اتاق هاي عمومي مثل نشيمن و پذيرايي كه در آن به انرژي بيشتري نياز داريم، صدق مي كند، درباره اتاق هاي ديگر در فرصت هاي مناسب به ارائه توضيحات بيشتري مي پردازيم.بهترين رنگ براي اتاق نشيمن
به طور كلي در فضاهاي عمومي منزل مثل اتاق نشيمن بهتر است از رنگ گرم استفاده شود، به خصوص اگر در مناطق سردسير زندگي مي كنيم، در مناطق گرمسير، فرمول تغيير ميكند و به رنگ هاي سردتر بيشتر نياز داريم. براي اين منظور بايد رنگ ها را بشناسيم و تشخيص دهيم چه رنگهايي سرد و چه رنگ هايي گرم است. در چه فضاهايي چه رنگ هايي مناسب است؛ استفاده از رنگ هاي خنثي مثل خاكستري كه تركيب سفيد و سياه است، رنگ مطمئني است كه به محيط آسيبي نمي رساند و در هر فضايي قابل استفاده است.


منطقه جغرافيايي، اقليم و آب و هوا، جهت اتاق (جنوبي يا شمالي)، نور و حتي فصل هاي سال عواملي است كه در انتخاب هاي ما تأثير مي گذارد. ما نميتوانيم در هر فصل سال، مبلمان هاي خود را تغيير دهيم ولي مي توانيم كوسن هاي خود را با رنگ هاي مناسبي به كار ببريم؛ مثلاً در زمستان، كوسن با رنگ زرد و در تابستان با رنگ سبز و آبي مي تواند به ما كمك كند. تركيب رنگ ها به صورت كمرنگ و پررنگ در پرده ها، روتختي، مبلمان و ديگر وسايل دست ما را در زيباسازي محيطمان باز ميگذارد. براي اتاق خواب رنگ هاي سرد با زمينه هاي بسيار روشن مثل آبي و سبز روشن يا پسته اي روشن مناسب است چون آرامش بخش هستند. در اتاق نشيمن استفاده از خاكستري مناسب نيست چرا كه افراد خوابشان مي گيرد. توصيه مي شود در آشپزخانه رنگ خورشيد و شاد به كار رود؛ مثلاً تركيب رنگ گرم و سرد در قالب استفاده از پارچه اي سبز با گل هاي قرمز، به اين ترتيب صبح مان را با رنگ هاي شاد آغاز مي كنيم.

برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۹ مهر ۱۳۹۷ساعت: ۱۱:۰۴:۰۴ توسط:khabarblog موضوع:

نكات جالب در باره ي كرم ضد افتاب

بارها شنيده ايم كه استفاده از كرم ضد آفتاب براي پيش گيري از آسيب هاي پوستي، علايم پيري و سرطان ضروري است. در برخي جوامع، مردم با استفاده از عصاره روغن، كلاه و لباس از پوست خود در برابر نور خورشيد محافظت مي كنند.
در گذشته تصور بر اين بود كه گرماي نور خورشيد سوختگي دردناكي ايجاد مي كند. اما در سال ۱۸۸۹ ثابت شد كه اين اشعه ماوراي بنفش است كه باعث آفتاب سوختگي مي شود.اين يافته مقدمه اي براي اولين توصيه هاي پزشكي در زمينه محافظت از پوست در برابر نور خورشيد بود؛ توصيه هايي كه تا امروز هم ادامه دارد. در اين مطلب به نكاتي جالب درباره كرم ضد آفتاب اشاره شده است.
كرم ضد آفتاب اوليه:
علاوه بر چتر و كلاه، در قديم از كرم هاي ضد آفتاب تهيه شده از عصاره هاي گياهي يا مواد معدني استفاده مي شد.

اين كرم هاي ضد آفتاب حاوي روغن، سبوس برنج، آهن، گل رس يا قير و… بود.در سال ۱۹۲۰، ارتش و نيروي هوايي از محققان خواست تا موثرترين كرم ضد آفتاب را براي سربازان تهيه كنند. پس از آزمايش روي تأثير ۱۲ نوع تركيب، محققان به اين نتيجه رسيدند كه پتروليوم ( با نام تجاري وازلين)يك ضد آفتاب موثر و ضد آب است.
در گذشته، تركيب هاي منعكس كننده نور كه به اندازه كافي كوچك نبود، سفيد رنگ ديده مي شد اما با نانو تكنولوژي مواد مانند دي اكسيد تيتانيوم به ذرات ريز و نامرئي تبديل شد.

عملكرد كرم ضد آفتاب چگونه است؟
كرم ضد آفتاب را مي توان از ۲ نوع ماده تهيه كرد، ذرات غيرطبيعي مانند دي اكسيد تيتانيوم يا اكسيد زينك يا تركيب هاي طبيعي مانند عصاره هاي گياهي.ذرات موجود در كرم هاي ضدآفتاب با انعكاس دادن نور خورشيد، از پوست محافظت مي كند. تركيب هاي ارگانيك يا طبيعي اشعه ماوراي بنفش را جذب و انرژي خود را به عنوان حرارت رها مي كند.اصطلاح عامل محافظت از خورشيد (SPF) در دهه ۶۰ مطرح شد. SPF، مدت زمان محافظتي كرم ضد آفتاب را مشخص مي كند. پزشكان استفاده از كرم ضد آفتاب با SPF 15و۳۰ را توصيه مي كنند زيرا SPF بالاتر يا شسته مي شود يا جذب پوست مي شود و در واقع باعث محافظت طولاني تر از پوست نمي شود.

آيا كرم ضد آفتاب مانع توليد ويتامين D در بدن مي شود؟
بدن هر انسان به نور خورشيد نياز دارد تا بتواند ويتامين D توليد كند. اما آيا استفاده از كرم ضد آفتاب باعث كمبود ويتامين D مي شود؟ ويتامين D را مي توان از مواد غذايي تأمين كرد. اين مواد عبارت است از: روغن ماهي، سالمون، ساردين، شير سويا، تخم مرغ، قارچ و لبنيات غني شده.

نكاتي كه بايد به آن توجه كرد:
هر بار كرم ضد آفتاب را به قسمت هايي از بدن كه در معرض نور آفتاب است از جمله لب ها بماليد. از كرم ضد آفتابي كه در برابر اشعه UVA و UVB با SPF حداقل ۱۵ است، استفاده شود. به تاريخ انقضاي كرم ها دقت كنيد زيرا برخي مواد ضد آفتاب به مرور زمان فاسد مي شود يا در آن زمينه رشد باكتري فراهم مي شود. افرادي كه پوست چرب يا مستعد به آكنه دارند، از كرم ضد آفتاب با پايه آب استفاده كنند. استفاده از كرم ضد آفتاب براي نوزادان زير ۶ ماه توصيه نمي شود. كودكان زير ۶ ماه را در سايه قرار دهيد يا اين كه لباس مناسبي بر تنشان كنيد كه در برابر نور خورشيد از پوست آن ها محافظت كند.

برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۹ مهر ۱۳۹۷ساعت: ۱۱:۰۰:۴۳ توسط:khabarblog موضوع:

5 واقعيت جالب درمورد دلار

 

 
شنيدن نام دلار اين روزها ما را به ياد بالا رفتن نجومي و كهكشاني قيمت ها مي اندازد و خستگي اقتصادي كه بسياري از ما به دوش مي كشيم. شايد برايتان جالب باشد كه بدانيد دلار هم اكنون واحد پول رسمي بيش از 30 كشور جهان است، اما دلار مرجع متعلق به آمريكاست و اين واژه همگان را به ياد ايالات متحده مي اندازد.

1. دلار تنها 18 ماه عمر مي كند!
عمر هر اسكناس دلار 18 ماه است چون وقتي به اين سن رسيد، توسط دولت از چرخه خارج مي شود. در واقع هر دلار از روز چاپ تنها 18 ماه در بازار باقي مي ماند.

2. بعضي جوامع در داخل آمريكا پول مخصوص به خود را دارند
برخي جوامع در داخل آمريكا هستند كه از دلار به عنوان پول رايج استفاده نمي كنند. به عنوان نمونه پارك شهري والت ديزني در اين كشور پول مخصوص به خود را دارد. برخي كالج ها هم از پول هاي خاص خود براي دانشجو ها استفاده مي كنند.

3. بنجامين فرانكلين تنها غيررئيس جمهوري كه تصويرش روي دلار رفت
اسكناس 100 دلاري تنها اسكناسي است كه تصوير رئيس جمهوري از آمريكا را روي خود نمي بيند و به جاي آنها، تصوير بنجامين فرانكلين در روي اين اسكناس ها ديده مي شود. آقاي فرانكلين از جمله پدران بنيانگذار آمريكا بوده است.

4. بيشترين اسكناس جعل شده در آمريكا اسكناس 20 دلاري بود
تا پيش از تاسيس US Mint كه محل توليد اسكناس در آمريكاست اين اسكناس هاي 20 دلاري بودند كه بيشترين جعل را در آمريكا داشتند و رتبه دوم هم به 100 دلاري ها اختصاص داشت. مجازات جعل اسكناس در آمريكا مرگ است.

5- 95% پولهاي منتشر شده در آمريكا جايگزين دلارهايي مي شود كه از كشور خارج شده است
US Mint روزانه 37 ميليون اسكناس معادل 696 ميليون دلار چاپ مي كند كه 95% آنها در واقع پول تازه نيستند و جايگزين پول هاي قبلي مي شوند.

برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۹ مهر ۱۳۹۷ساعت: ۱۰:۵۷:۲۷ توسط:khabarblog موضوع:

نام شركت هاي بزرگ كامپيوتري چگونه ساخته شده؟ (سري اول)


نام شركت هاي بزرگ كامپيوتري چگونه ساخته شده؟ (سري اول)


تا به حال به اين فكر كرده ايد كه اسم شركت هاي بزرگ كامپيوتري از كجا آماده و چگونه ساخته شده است؟ زبان هاي برنامه نويسي چطور؟ و بسياري از كلماتي كه در دنياي كامپيوتر و وب وجود دارد. مثلا Google يعني چه؟ چرا اسم شركت Apple (سيب) اين گونه است؟ و… در اين مطلب و سري هاي بعدي اين مطلب به توضيح نام تعداد بسيار زيادي از شركت ها مي پردازيم.

Google


اسم اين شركت در اصل «Googol» است، يعني ۱ همراه با ۱۰۰ صفر جلوي آن. نام شركت موسسين گوگل يعني سرجري برين (Sergey Brin) و لري پيج (Larry Page) در ابتدا BackRub بود اما آنها تصميم گرفتن كه نام شركت خود را تغيير دهند بنابراين پس از بازي با كلمه ي googol، نام google را ساختند كه به معني اين است كه اين شركت مي تواند اطلاعات بسياري از سراسر اينترنت جمع آوري كند.

Hotmail


hotmail از بين تمام كلماتي كه به mail خطم مي شوند انتخاب شده چرا كه اين كلمه تمام حروف html (زبان برنامه نويسي صفحات وب) را در خود دارد.

Microsoft


اين اسم كه توسط رئيس اين شركت يعني بيل گيتس (Bill Gates) انتخاب شد ابتداي كلمات MICROcomputer SOFTware است (يه معني نرم افزار ميكرو كامپيوتر) يعني اسم اين شركت Micro-Soft بود و بعدا خط فاصله ي آن حذف شد.

Yahoo!


در ابتدا نام اين شركت كه توسط David Filo و Jerry Yang تاسيس شده «Jerry and David’s Guide to the World Wide Web» بود اما بعد آن را به Yahoo تغيير دادند اين كلمه مخفف «Yet Another Hierarchical Officious Oracle» به معني «يك دانشمند فضول بانفوذ است» است!! (از اون كلمه هاست) البته Filo و Jerry Yang مي گويند كه آن هااين واژه را در كتاب سفرهاي گاليور (نوشته شده توسط جاناتان سويفت) يافتند (اين كلمه رو خودش ساخته!!) و به معني كسي است كه بسيار نفرت انگيز و پررو است. موسسان ياهو به اين دليل اين نام را براي شركتشان انتخاب كردند كه خودشان را ياهو تصور مي كردند!

Apple Computers


سيب ميوه ي مورد علاقه ي استيو جابز موسس شركت اپل است. او سه ماه در انتخاب نام شركتش تاخير داشت و بعد گفت كه اگر همكاران ديگرش تا ۵ ساعت ديگر اسم بهتري پيشنهاد نكنند، همين اسم را انتخاب مي كند.
منتظر سري هاي بعدي اين مطلب باشيد…


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۹ مهر ۱۳۹۷ساعت: ۱۰:۵۴:۰۸ توسط:khabarblog موضوع:

با چشم هاي پُف آلود چه كنيم؟
تشكيل كيسه و افتادگي پوست دور چشم ها اصولا ارثي بوده و معمولا با بالا

رفتن سن به وجود مي آيد هر چند كه زودتر هم ممكن است ايجاد گردد. در حالت

عادي پوست اين مناطق ظريف تر بوده و به زير پوست محكم چسبيده نيست.

به تدريج كه شخص پير مي شود برخي از عضلات و بافت هاي زيرين تحليل مي رود و

پلك پايين مي افتد و چين مي خورد.


وقتي كيسه ها بزرگ باشند ممكن است قيافه را تغيير دهند كه يك مشكل اجتماعي

و اقتصادي است، به خصوص اگر شخص جوان باشد. اقدامات آرايشي كار زيادي نمي توانند بكنند.

با هر پلك زدن (كه در طي دوران زندگي شما ميلياردها

بار رخ مي دهد) عضلات و پوست پلك هاي فوقاني قدري كشيده مي شوند ولي

فيبرهاي الاستيك موجود در پوست، آن ها را به موقعيت طبيعي خود باز مي

گردانند.

در طول زمان، پوست و عضلات پلك بالا طويل تر مي شوند و

در نهايت يك چين كوچك پوستي به دليل پوست اضافه، به وجود مي آيد كه به سمت

خارج برجسته شده و روي پلك آويزان مي شود. در بعضي افراد، اين پوست حتي تا

روي مژه ها مي آيد و در فرد، ايجاد احساس ناراحتي كرده و نگاه كردن به سمت

بالا را مشكل مي سازد. اگر مشكل شديد باشد، فرد متوجه محدوديت ديد خود توسط

پلك پايين افتاده مي شود.

ايجاد پوست اضافه در پلك بالا مي تواند به

دليل پايين افتادگي ابرو باشد. در اين موارد، جراحي پلك به تنهايي نمي

تواند نتيجه ايده آل به دنبال داشته باشد.

پايين افتادگي پلك

تحتاني، به صورت كيسه هاي زير چشم، خود را نشان مي دهد. تقريبا هر فردي در

اين ناحيه دچار درجاتي از افتادگي است. نيروي جاذبه زمين و افزايش سن،

مهمترين عوامل در اين زمينه هستند ولي حتي افراد جوان نيز ممكن است داراي

ذخيره چربي اضافه در زير چشم ها باشند.

چشم ها توسط لايه ضخيمي از بافت

چربي محاصره شده اند كه توسط يك غشاء در محل خود محكم شده است. در طول

زمان اين غشاء سُست مي شود و به بافت چربي، اجازه حركت به سمت پايين را مي دهد.

پوست و عضله، توسط بافت بيرون زده، كشيده مي شوند و ايجاد بيرون زدگي پُف

آلودي را مي كند كه نمي توان آن را با مواد آرايشي مخفي نمود.

اين مشكل اغلب صبح ها بدتر است زيرا در حالت دراز كشيده، مايع در بافت چربي

جمع مي شود بعد از بلند شدن از خواب، جاذبه زمين مايع را بيرون مي كشد ولي اگر

بافت چربي اضافه، زياد باشد، زمان بيشتري براي خروج مايع از آن و كاهش تورم

لازم است.

خوشبختانه مشكلات پلك را مي توان به طور بسيار موثر توسط عمل بلفاروپلاستي

كه عمل نسبتا ساده اي است، بر طرف نمود.

در اين عمل، پوست و عضلات و بافت چربي اضافه برداشته مي شود. اين عمل اغلب

با ساير اعمال جراحي پلاستيك صورت مانند بالا بردن ابرو، كشيدن صورت و يا

اقدامات پوستي مثل skin resurfacing يا راديوفركوئنسي همراه مي شود.

اگر چشم هاي شما باعث مي شود كه ظاهر شما پژمرده، ناراحت يا خسته به نظر آيد،

عمل بلفاروپلاستي مي تواند باعث بهبود واضح آن ها شده و به شما ظاهري با

نشاط تر، هوشيارتر و جوان تر ببخشد.

در عمل جراحي زيبايي پلك(بلفاروپلاستي)، پوست اضافه پلك بالا و پايين برداشته

مي شود و ميزان بافت چربي زير چشم ها كاهش داده مي شود.

جراحي را مي توان بسته به مشكل موجود، روي پلك هاي بالا يا پايين و يا هر دو

انجام داد. در صورتي كه ميزان افتادگي خفيف باشد انجام ليزرهاي Resurfacing


مثل ليزر Fractional يا انجام راديوفركوئنسي مي تواند به بهبود اين وضعيت

كمك كند و حتي فرد را از انجام عمل جراحي بي نياز كند.

چند تكنيك ساده هم مي تواند منجر به كاهش تورم در پلك ها شود از جمله:

*هرگونه تمرين و فعاليتي كه بتواند به طور غير مستقيم روي چشم، انجام شده و


مواد را به سمت پايين بكشد، در تخفيف و از بين بردن سريع پُف مؤثر است.

دويدن ساده، بالا و پايين پريدن و حتي بالا رفتن از پله ها از اين دست

فعاليت هاي ساده به شمار مي روند.

* براي كاهش پُف ها، يك كيسه يخ را

روي پُف و در اطراف محل آن قرار دهيد. به مدت 1 تا 2 دقيقه با انگشت

مياني تان به سرعت و با ملايمت روي ناحيه پُف كرده ي زير چشم ضربه بزنيد.

* گاهي پرهيز از غذاهاي شور و يا موادي كه به آن حساسيت داريد به شما كمك

خواهد كرد.

* استفاده از مواد آرايشي مخصوص چشم هاي حساس مي تواند در كاهش تورم موثر باشد.

*بهتر است فرم ژل را براي كرم هاي روز و شب خود استفاده كنيد و سعي كنيد

تماس كرم با ناحيه دور چشم را به حداقل برسانيد يا لايه نازك كِرِم را روي

مرز استخواني زير چشم بزنيد ولي مواظب باشيد كه كرم به ناحيه اي كه دقيقا

زير پلك است نرسد.

برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۹ مهر ۱۳۹۷ساعت: ۱۰:۵۰:۵۱ توسط:khabarblog موضوع:

چند نكته براي انتخاب بالشت مناسبدراين مطلب،به چند روش درباره انتخاب بالشت مناسب خواهيم پرداخت كه خواندن آن مفيد است.به گزارش باشگاه خبرنگاران،
عوامل متعددي را مي توان برشمرد كه در داشتن يك خواب راحت نقش دارد؛ ازجمله يك بالشت مناسب؛ چرا كه استفاده از بالشت نامناسب مي تواند باعث درد در ناحيه گردن و كمبود خواب شود كه نتيجه اي جز يك روز كسالت آور ندارد.

دراين مطلب، به چند روش درباره انتخاب بالشت مناسب خواهيم پرداخت كه خواندن آن مفيد است. اولين نكته اي كه بايد درنظر بگيريد، طرز خوابيدن درست است. آيا ترجيح مي دهيد به پشت بخوابيد يا به پهلو؟ البته به هنگام خواب طولاني مدت خود را جابه جا مي كنيم اما تنها يك وضعيت خواب وجود دارد كه احساس راحتي بيشتر مي كنيم؛

۱ -اگر به پهلو مي خوابيد، بايد بالشتي انتخاب كنيد كه سر، گردن و ستون فقرات را به شكل طبيعي نگه دارد. اگر بالشت شما بلند و سر و گردن شما به طرف بالا مايل باشد، اين وضعيت باعث درد در ناحيه گردن و سر مي شود.

۲ -اگر به پشت مي خوابيد، بايد بالشتي انتخاب كنيد كه سر، گردن، ستون فقرات و شانه شما را در يك راستا نگه دارد. قسمت پشت سر بين ناحيه سر و شانه (cervical spine) به طور طبيعي منحني است و بهترين بالشت براي كسي كه به پشت مي خوابد، بالشتي است كه قادر به نگهداري اين انحنا باشد.

۳ -اگر روي شكم مي خوابيد، بالشت بايد تقريبا صاف باشد. تنها كافي است سر از تشك كمي بالاتر و با ستون فقرات در يك رديف باشد. بالشتي را انتخاب كنيد كه هم براي شما راحت باشد و درعين حال قابليت نگهداري ستون مهره ها و سر و گردن را به طور كامل داشته باشيد. اگر روي شكم يا پهلو مي خوابيد، شايد ترجيح دهيد بالشت نرمي داشته باشيد زيرا تمام شب صورت شما روي آن قرار مي گيرد.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۹ مهر ۱۳۹۷ساعت: ۱۰:۴۷:۰۴ توسط:khabarblog موضوع: